Oficjalna strona zespołu Farben Lehre
Niusy
Najbliższe koncerty FARBEN LEHRE: 20.07 - CHEŁMNO (Atomowy Zlot Motocyklowy) / 21.07 - CHOBIENIA (Zamczysko 2018) / 28.07 - HAJNÓWKA (Rockowisko) *****

Lato 2018 - koncerty

FARBEN LEHRE - bluza FL Czaszka / stójka

FARBEN LEHRE - koszulka Winyl

 • DLA JEDNYCH WAKACJE, A DLA NAS PRACA W STUDIO NAD NOWĄ PŁYTĄ...

  Pora na słów kilka w temacie pierwszego od sześciu lat, premierowego albumu FARBEN LEHRE, zatytułowanego "Stacja Wolność". Ostatecznie nagrywamy 15 autorskich kompozycji w dobrze nam znanym, warszawskim studio Serakos, ponownie pod czujnym okiem i uchem Roberta Srzednickiego. Po raz pierwszy w swojej historii zdecydowaliśmy się na wydanie dwóch wersji nowej płyty. Pierwsza będzie zawierała wspomniane 15 utworów, zaś druga (limitowana) "de luxe" zostanie wzbogacona o 6 dodatkowych kawałków, wśród których znajdą się 4 covery, zrobione w ostatnim czasie (m.in. "Farben Lehre"), jak również odświeżona wersja "Magii" czy "Oto Emigranci", w całkowicie nowej, brawurowej aranżacji. Przy powstawaniu trzech ostatnich wydawnictw, do współpracy zaprosiliśmy wielu zaprzyjaźnionych muzyków (przykładowo na Achtung 2012 było ich łącznie 13 osób), którzy mieli niebagatelny wpływ na brzmienie i charakter tworzonej muzyki. Natomiast tym razem postanowiliśmy nowy album nagrać praktycznie sami, w czwórkę, a jedynym przewidywanym gościem będzie niezastąpiony Michał Jelonek. Nie da się ukryć, że jego skrzypce wydają się w niektórych fragmentach po prostu niezbędne. Jednocześnie warto zauważyć, że po raz pierwszy w studio (w szeregach FARBEN LEHRE), przy bębnach zasiada nietuzinkowy pałker - Gerard Klawe. Zatem w temacie perkusji należy się spodziewać dużej dawki poweru, dynamiki grania, ale przede wszystkim feelingu, co z pewnością stanie się dodatkowym, znaczącym atutem całego przedsięwzięcia...

  Jaka będzie "Stacja Wolność"? Oczywiście trudno oceniać coś czego jeszcze sami nie jesteśmy w stanie usłyszeć, ale śmiało możemy stwierdzić, że największy akcent postawiliśmy na dynamikę i melodyjność, praktycznie wszystkich 15 utworów. Proste, zróżnicowane, wpadające w ucho, a przy tym zagrane z dużą energią i pazurem piosenki, to nasza artystyczna propozycja na wszelakie dziwactwa dzisiejszej rzeczywistości. Większość nowych tekstów stanowi bezpośrednie odniesienie do współczesnych realiów, a momentami mocne słowa są naszą szczerą reakcją, tudzież odpowiedzią na wszystko co spotykamy wokół i obserwujemy na każdym kroku. Sam tytuł "Stacja Wolność" wyznacza konkretną płaszczyznę przekazu, w której kluczowe są takie hasła jak Prawda, Muzyka, Szacunek oraz tytułowa Wolność. Dla równowagi, oprócz typowo walczących, dynamicznych utworów, na płycie pojawiają się również bardziej liryczne i pozytywne w swojej wymowie kawałki, tzw. "wisienki na smacznym torcie", choć zdecydowanie nie przesłodzonym ;)
  Mamy pełną świadomość tego co chcemy zrobić, zatem z podniesioną głową i bez cienia przesady, możemy śmiało zadeklarować, że warto było czekać na nowy album FARBEN LEHRE, warto było czekać na "Stację Wolność". To niewątpliwie będzie tego typu płyta, obok której nie da się przejść obojętnie...

  Premiera: 01.09.2018
  Wydawca: Lou & Rocked Boys

  "Prawda w defensywie, teraz rządzi kasa
  Za sznurki pociąga telewizja i prasa
  Walczymy muzyką, uzbrojeni w rymy
  Mamy piosenki... a nie karabiny...
  "

  "DOBRANOC" (utwór nr 14)

  Pełna rozpiska jesiennej trasy FARBEN LEHRE (żółte - FL / zielone - FL Akustycznie):

  01/09/18 - PŁOCK, Summer Fall Festival 2018
  07/09/18 - KRUKLANKI, Motogospoda
  08/09/18 - CIECHANÓW, Zgrzyt
  09/09/18 - GOLUB DOBRZYŃ, Dom Kultury
  14/09/18 - NOWY TARG, Piwnica u Winiarskich
  15/09/18 - STASZÓW, Koncertowy Lotnik
  16/09/18 - WIELUŃ, Pub Niebieski
  21/09/18 - ŻAGAŃ, Elektrwnia
  22/09/18 - BIELAWA, Funky Pub
  23/09/18 - KĘPNO, Gramophone
  28/09/18 - SŁUPSK, Moto Rock Pub
  29/09/18 - BARTOSZYCE, Wiraż
  30/09/18 - ELBLĄG, Mjazzga
  04/10/18 - WARSZAWA, Potok
  05/10/18 - TYCHY, Underground
  06/10/18 - KRAKÓW, Zaścianek
  12/10/18 - GRUDZIĄDZ, Akcent
  13/10/18 - MIASTKO, Marysieńka
  14/10/18 - GDAŃSK, Kwadratowa
  19/10/18 - NOWY SĄCZ, Fabryka
  20/10/18 - CHRZANÓW, Stara Kotłownia
  21/10/18 - GOMUNICE, Bogart
  26/10/18 - KRAŚNIK, Piaskowa
  27/10/18 - SIEDLCE, Pięć Sztuk
  28/10/18 - LEGIONOWO, MOK
  02/11/18 - ZGIERZ, Agrafka
  03/11/18 - CHEŁMŻA, Cuma
  04/11/18 - ŁOWICZ, Hop Kultura
  09/11/18 - WAŁBRZYCH, Papug Pub
  16/11/18 - CZELADŹ, Kopalnia Kultury
  17/11/18 - KOLUSZKI, Cztery Struny Świata
  18/11/18 - KUTNO, Moto Garage Pub
  23/11/18 - LUBLIN, Graffiti + the ANALOGS
  24/11/18 - STALOWA WOLA, Labirynt + the ANALOGS
  25/11/18 - OPOCZNO, MDK
  30/11/18 - SŁUBICE, Prowincja
  01/12/18 - BERLIN, Astra Kulturhaus + DRITTE WAHL
  02/12/18 - BYTÓW, BCK
  07/12/18 - BIELSKO BIAŁA, Miasto + the ANALOGS
  08/12/18 - ZABRZE, Wiatrak + the ANALOGS
  09/12/18 - TOMASZÓW MAZ., Piwnica
  14/12/18 - NOWY TOMYŚL, Pizzburg
  15/12/18 - OPOLE, NCPP
  16/12/18 - WARSZAWA, Hybrydy
  17/12/18 - BYDGOSZCZ, El Jazz
  21/12/18 - ŁÓDŹ, ŁDK
  22/12/18 - PŁOCK, Rock'69

  Do góry


 • Przed reaktywacją trasy PUNKY REGGAE live zadawaliśmy sobie pytania CZY, PO CO, DLA KOGO, Z KIM, JAK BĘDZIE, etc. Aż w końcu stwierdziliśmy: ROBIMY i niech się stanie to co ma się stać. Teraz już wiemy JAK BYŁO i mamy wewnętrzne przekonanie, że było WARTO. Teraz przyszedl czas powiedzieć po staropolsku: DZIĘKUJEMY !!!.

  - Na pierwszym miejscu podziękowania należą się przede wszystkim PUBLICZNOŚCI - za tak liczne przybycie, aktywną zabawę i magiczną atmosferę, którą na długi czas zapamiętamy. Rzeszów, Skarżysko Kamienna, Warszawa, Łódź (!!!), Pszów, Opole, Katowice (!!!), Kraków, Czechowice-Dziedzice, Wrocław (!!!), Zielona Góra, Poznań, Sulęcin, Bydgoszcz, Olsztyn i Gdynia (!!!) - szczerze dziękujemy. Bezsprzecznie wzmacniacie sens tego co robimy i stajecie się dla nas inspiracją, tudzież motywacją do działania...

  - GUTEK. Od dawna wiemy, że jesteś wyjątkowo zdolnym, miłym, ciepłym i otwartym gościem, zatem zaproszenie Cię było dla nas czymś oczywistym, a wspólne dzielenie sceny prawdziwą przyjemnością i dużym zaszczytem. Do tego przywiozłeś ze sobą zwartą brygadę ambitnych i utalentowanych pasjonatów, co wróży jak najlepiej na przyszłość. Gutek, Janek, Dawid, Młody, Kaprys & DJ Feel-X - szacunek. Będą z Was ludzie Panowie :)

  - the ANALOGS. Znamy się nie tylko "z widzenia", od lat grywamy razem bardzo często, ale - oprócz tego że łączy nas muzyka - przede wszystkim jesteśmy przyjaciółmi i tak jak my możemy liczyć na Was, tak Wy możecie być pewni, że identycznie działa to w drugą stronę. Te wartości aktualnie stały się rzadkością, dlatego tym bardziej należy je szanować i ze wszech miar pielęgnować. Paweł, Kamil, Przemek & Mr Kanister - Salut!

  - BIG CYC. Poznaliśmy się w okolicach 1990 roku, czyli blisko 3 dekady temu, ale ani my, ani Wy od tej pory nic się nie zmieniliśmy - wciąż jesteśmy piękni i młodzi :) Zawsze jednak widywaliśmy się w przelocie, a tym razem w końcu mogliśmy trochę pograć razem, a przy tym wprowadzić sporą porcję wesołości do garderoby, wszak śmiech to zdrowie - bezwzględnie :) Jaca, Skiba, Roman, Dżery, Gadak, Maras, Kasia & ekipa - DoZo :)

  - GOŚCIE, czyli chronologicznie: Sabała Bacała, Radioaktywny Świat, Raggabarabanda, Konkubent, Mateo Colon, Pajujo, Diversity, Rastafajrant, Żółta Febra & SIQ. Mieliście bardzo trudną, by nie powiedzieć niewdzięczną rolę grania na samym początku, jednak każdy z Was - bez wyjątku - stanął na wysokości zadania, a w tym leży sedno sprawy. Bowiem nieważne jak kto zaczyna - istotne jest jak kończy :) Zapewne jeszcze nie raz spotkamy się na koncertowym szlaku !!!

  - FANPAGE. Honorata, Agatka, Kris, Eve & co. Zawsze należy doceniać ludzi, których cechuje miłość do muzyki, pasja, lojalność i bezinteresowność. Bez Was ta trasa straciłaby cały oręż promocyjno-informacyjny, a bez tego z kolei moglibyśmy tego ciężaru nie dźwignąć. Sprawdziliście się na tym froncie, zatem teraz wakacje, a pod koniec roku znowu ruszamy z pozytywną energią w kolejną przygodę pod szyldem PUNKY REGGAE live. THX.

  - KLUBY. Pod Palmą (Rzeszów), Semafor (Skarżysko), Hybrydy (Wwa), ŁDK (Łódź), MOK (Pszów), NCPP (Opole), Mega-Club (Katowice), Żaczek (Kraków), Chacharnia (Czechowice-Dziedzice), Stary Klasztor (Wrocław), Kawon (Zielona Góra), U Bazyla (Poznań), U Bulka (Sulęcin), Estrada (Bydgoszcz), Nowy Andergrant (Olsztyn) oraz Ucho (Gdynia). Dziękujemy za gościnę, profesjonalizm, wyrozumiałość. Było tak miło, że już teraz zapowiadamy się z następną wizytą, wkrótce :)

  P.S. Z przyczyn obiektywnych sobie nie dziękujemy, ale na pewno (w imieniu wszystkich zespołów) słowa wielkiego uznania za cierpliwość, ogarnięcie i pełen profesjonalizm należą się Piterowi "Peterborough" Gorczyńskiemu, który czuwał nad techniką podczas całej trasy - lepiej się tego zrobić nie dało. Szacunek.

  PUNKY REGGAE live 2018 to już historia, ale życie toczy się dalej, zatem do następnego razu... PRAWDA MUZYKA SZACUNEK - tego się trzymajmy !!!

  GIG POLSKA - Koncerty

  Do góry


 • Kultowa trasa PUNKY REGGAE live powraca na wiosnę 2018 !!! Koszulka PRlive już dostępna w SKLEPIKU / kliknij tutaj

  Z wyjątkową przyjemnością informujemy, że po kilku latach przerwy na krajową mapę koncertową powraca kultowa trasa PUNKY REGGAE live. Tym razem odwiedzimy łącznie 16 klubów w całej Polsce, w okresie od połowy lutego do drugiej połowy kwietnia 2018. W rolach głównych wystąpią: FARBEN LEHRE (pomysłodawca całego przedsięwzięcia) oraz, znany z Indios Bravos, GUTEK w swoim projekcie solowym (wraz z zespołem). Pozostali dwaj wykonawcy: the ANALOGS i BIG CYC zagrają równo po połowie trasy (8 miast). Na każdym koncercie, oprócz trzech głównych kapel, na scenie pojawi się czwarta w charakterze gościa/supportu… Z założenia wszystkie imprezy będą rozpoczynały się o godzinie 18:00, choć mogą zdarzyć się pojedyncze wyjątki.

  Geneza PUNKY REGGAE live sięga 2004 roku, kiedy na jednej scenie spotkały się trzy formacje FARBEN LEHRE, HABAKUK oraz PROLETARYAT. Przez wszystkie dotychczasowe edycje, w latach 2004-2013 przewinęło się wiele szacownych ekip z krajowego podwórka muzycznego, m.in. AKURAT, KONIEC ŚWIATA, HAPPYSAD, TABU, HURT, THE BILL, LENIWIEC czy ZABILI MI ŻÓŁWIA, a sporadycznie pojawiły się również takie formacje jak KSU, ENEJ, HUNTER, ACID DRINKERS czy JELONEK.

  Najważniejsza idea przyświecająca PUNKY REGGAE live, którą w jednym ze swoich utworów rzucił niegdyś BOB MARLEY, polega na zamazywaniu sztucznych podziałów, wzajmnym szacunku między artystami i ich pozytywnych relacjach z przybywającą na koncerty publicznością. Jednym słowem MUZYKA powinna łączyć, a nie dzielić, natomiast sama trasa ma charakter otwarty na różne gatunki, jednak bez popadania w irracjonalne skrajności. PRAWDA, MUZYKA, SZACUNEK czyli PUNKY REGGAE live już niebawem powraca na scenę...

  Koniecznie zajrzyjcie na oficjalną stronę trasy na FB: PRlive - kliknij

  Pełna rozpiska trasy PUNKY REGGAE live 2018:

  16/02/18 - RZESZÓW, Pod Palmą
  17/02/18 - SKARŻYSKO KAMIENNA, Semafor
  18/02/18 - WARSZAWA, Hybrydy
  23/02/18 - ŁÓDŹ, Łódzki Dom Kultury
  24/02/18 - PSZÓW, MOK
  09/03/18 - OPOLE, NCPP
  10/03/18 - KATOWICE, Mega-Club
  22/03/18 - KRAKÓW, Żaczek
  23/03/18 - CZECHOWICE-DZIEDZICE, Chacharnia
  24/03/18 - WROCŁAW, Stary Klasztor
  25/03/18 - ZIELONA GÓRA, Kawon
  13/04/18 - POZNAŃ, U Bazyla
  14/04/18 - SULĘCIN, U Bulka
  20/04/18 - BYDGOSZCZ, Estrada
  21/04/18 - OLSZTYN, Andergrant
  22/04/18 - GDYNIA, Ucho

  Do góry


 • UWAGA !!!
  Najnowszy videoclip FARBEN LEHRE - Femina (wersja akustyczna) - już dostępny: TUTAJ.
  Dla zainteresowanych - polecamy obejrzenie materiału Making-Of prosto z planu. Zdjęcia kręciliśmy pod Koluszkami, wraz z zaprzyjaźnioną ekipą Mania Studio. Trochę obrazków od kuchni, od strony zaplecza zawsze warto oblookać, chociażby w celach stricte poznawczych :)

  FARBEN LEHRE + GUTEK + MARIUSZ KUMALA oraz tytułowa Femina czyli AGATKA WOJDA - Premiera: piątek, 29.09.2017

  OGLĄDAJ, SŁUCHAJ, UDOSTĘPNIAJ I CIESZ SIĘ MUZYKĄ !!!

  Videoclip FEMINA: KLIKNIJ
  Making-Of FEMINA: KLIKNIJ
  Subskrybuj nasz kanał na YT: KLIKNIJ • INFORMACJA DLA ZAINTERESOWANYCH !!!

  Jak by ktoś chciał sobie ustawić kawałki jako oczekiwanie na połączenie - poniżej ściągawka: co gdzie trzeba wysłać.

  - Ustaw utwór TYTUŁ zamiast sygnału oczekiwania na połączenie.
  - Wyślij ALIAS na numer 80833 (0 zł)
  Abonament miesięczny:
  Play – 2,00 pln / Plus – 2,02 pln / T-Mobile – 4,99 pln / Orange – 4,00 pln
  reg. halodzwonek.pl

  szczegóły co do utworów i kodów ALIAS do wysłaniu znajdziesz - TUTAJ

  Do góry

  [Strona główna]
  [Historia][Skład][Płyty][Dyskografia][Teksty][Niusy][Koncerty]
  [Galeria][Multimedia][Forum][Archiwum prasowe][Linki][Kontakt]


  Copyright © 2001 by Wojciech Wojda www.farbenlehre.plocman.pl